Magnate M183M1V10 Bimetal Bandsaw Blade, 183" Long - 10-14 Variable Tooth, 1" Width
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
All Magnate bandsaw blades are welded and fabricated in the USA. While the coils and materials used are from U.S. brands, they may be sourced overseas. Please note: The images shown, which represent a single blade, are for general reference only and may not exactly match the blade you receive. Bimetal band saw blades are designed to work with a woodworking saw at a speed range of 800-3,500 fpm to cut plastics, all types of woods (especially ideal for hard woods i.e. oak, maple, walnut or cherry), plastics, and non-ferrous metals (aluminum, copper, brass, etc). To cut ferrous metal (i.e. carbon steels, light alloy steels, mold steels, and tool steels), you must only use a metal-cutting bandsaw, at a speed range of 40 - 200 fpm. The following is a guideline for choosing an adequate tooth pattern to cut metal materials, Use * 20 - 24 variable to cut 1/16" to 1/4" thick material, * 14 - 18 variable to cut 1/8"" to 3/8" thick material, * 10 - 14 variable to cut 3/16" to 7/16" thick material, * 8 - 12 variable to cut 1/4" to 1/2" thick material, * 6 - 10 variable or 6 Hook to cut 5/16" to 5/8" thick material, * 5 - 8 variable or 6 Hook to cut 3/8" to 1" thick material, * 4 - 6 variable or 6 Hook to cut 1/2" to 2" thick material, * 3 - 4 variable or 4 Hook to cut 3/4" to 4-1/2" thick material, * 3 Hook to cut 1" to 6" thick material, * 2 Hook to cut 2" to 12" thick material.
  • 15' 3" (15 feet 3 inch) Long; 0.035" Thickness