HLG-60H-42A 60W PFC Waterproof LED Power Supply for Street Lights
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Industrial Power SupplHLG-60H-42A 60W PFC waterproof LED power supply for street lightsModel: HLG-60H-42AWork efficiency: 90Output voltage accuracy: ±1Power supply type: switching power supplyFull range AC input voltage (up to 305VAC)Built-in active PFC (power factor correction) function, when the load is greater than or equal to 60%, the power factor is >0.9Efficiency up to 90%Fully enclosed aluminum alloy shell with glue pottingWith short circuit protection/overcurrent protection/overvoltage protection/overheating protectionClass 2 power supply unit, passed LPS (limited power supply) testConstant voltage + constant current working modeDC output range 42V, 0~1.45AConstant current voltage range 25.2~42VOutput voltage accuracy ±1%Ripple and noise 300mVp-pEfficiency 90%Input voltage range 90~305VAC/127~431VDCInput surge current cold start, 50A/230VVoltage setting range 37~46V (Type A only, adjusted through VoADJ)Current setting range 0.87~1.45A (Type A only, adjusted through IoADJ)<;0.75mA/240VACWhen the over-current protection output current reaches 95% ~ 108% of the set current, the constant current limit will resume.When the over-voltage protection output is 48~58V, the output voltage is turned off and restored after restarting.Overheating protection: shuts off the output voltage at 85℃±10℃ (RTH2) and recovers after restartingStart-up rising hold time: 1000mA, 80mA, 16mA/230VAC at full load; 1500mA, 80mA, 16mA/115VAC at full loadInsulation characteristics: between input terminal and output terminal: 3.75KVAC, between input terminal and shell: 2KVAC, between output terminal and shell: 0.5KVAC,Operating temperature -40~+70℃ (see output load derating curve)Vibration resistance 10~500Hz, 5G12 minutes/cycle, XYZ each axis 72 minutes eachMean time between failures ≥ 338,000 hours, MIL-HDBK-217F (25℃)Input wiring UL certified, SJTW, 18AWG×3C (30cm)Output wiring type A/D basic type: UL certification, STV 18AWG×2C (30cm)Type B: STV 18AWG×2C(30cm)+UL2517 18AWG×2C(30cm)
  • Industrial Power Suppl